כך תהפכי לאשת עסקים מצליחה:

היא פגשה אותי בכניסה, גבוהה, בלונדינית, מטופחת, מיד חייכה ונישקה אותי, "נעים להכיר, שמי באת'", מיד עניתי, "גם לי מאוד נעים להכיר אותך" האנגלית שלי קרטעה בהתחלה אבל לאט לאט נזכרתי בכל מיני מילים מהתיכון. וניהלנו שיחה נעימה לפני שכולן נכנסו.

באת' איסרן, יזמת בכל רמ"ח אבריה שמעבר לעסקייה הפרטיים מסייעת לנשים לקדם את העסקים שלהן, פעילה בעיקר בארה"ב אבל יש לה קשר מיוחד לנשים בנגב והיא רצתה לפגוש אותנו . הרעיון להעביר סדנא ברמת הנגב נרקם עוד בדנוור.

היא הוזמנה אלינו על ידי עינת דורון – מלווה נשים לפיתוח עסקי בנגב ורכזת פורום נשים לעסקים במועצת רמת  הנגב.

photo2

אישה מרשימה ואצילית המביאה איתה כל כך הרבה תובנות משנים רבות של ניסיון כבעלת חברה בעולם של גברים. בפגישה עם בעלות עסקים היא דברה על בטחון בעצמי , ולמרות שישבנו סביב שולחן ישיבות הנהלה גדול היה חשמל באוויר ואוירה מאוד אינטימית.

בעלות עסקים מתמודדות עם נושאים רבים משותפים בינהם, ויש להן צורך לפעול כמו גברים ובנוסף הן מתקשות לגייס את היכולות המיוחדות שלהן לטובת העסק שלהן. אז על מי היא דברה??? הנה כמה רשמים שנחקקו לי

קודם כל על כך שבטחון עצמי אצל נשים הוא אישו , ממש אישו, המשתק, מפחיד, עוצר במקרים רבים. נשים מרגישות פחות בטוחות בהשוואה לגברים, אבל למה להשוות? ואכן בטחון עצמי הוא מפתח אישי ורב עוצמה וסופר משמעותי לפיתוח העסק שלנו כי בלי הביטחון זה פשוט לא עובד.

אז אפשר לעבוד על זה?  מסתבר שכן בהחלט הנה כמה כללים, עקרונות ונקודות למחשבה

comper

מי לא שואלת את עצמה- האם היא מספיק טובה? מספיק מקצועית? מוצלחת?  כאן ההשוואה למישהו אחר לא תועיל להיפך…   אין לך למי להשוות, את את ואחר זה אחר. ההשוואה מקפיאה, אינה מקדמת.

photo1


1.

הכי חשוב זה ללמוד מטעויות ומכיון שטעויות הן חומר למידה מעולה עדיף לפעול ולטעות מאשר לא לעשות ….טעית? או קי חשוב ללמוד מהטעות וכמה שיותר מהר כל הטעות מפסיקה להיות טעות והופכת להיות משאב לעסק.

feir

פחד = אי עשיה. הפחד משתק

אנחנו מפחדות ולא עושות כלום. זהו רגש שאפשר להתגבר עליו ולהמשיך הלאה. בסיפור האישי של באת' הדבר הכי מובן מאליו שהיה צריך לקרות לה הוא להיות משותקת מהפחד, ולא היא לא נמצאת במגדל השן, היא התחילה מלמטה, בלי כל, והיום היא מנהלת אימפריה מצליחה, עשתה את הכל בכוחות עצמה, ללא תמיכה עזרה, היתה לה ברירה  – והיא בחרה ללכת קדימה. לכן – שימי את הפחד בצד – צעדי קדימה. בגלל שלא יהיה פחד, כן את יכולה, החזיקי מעמד ואת תצליחי.

"דמיינו דלת", היא אמרה לנו, "דלת גדולה, מגולפת, עשירה בפרטים, כמו של האחוזות באגליה, וידית גדולה מצופה זהב, ואתן יודעות שמאחורי הדלת יש הצלחה, הצלחה משמעותית, כזו שאתן בדיוק צריכות ואתן ניגשות לדלת ורוצות לפתוח אותה, אוחזות בידית המדהימה הגדולה אבל הדלת לא נפתחת איזה תסכול, ואת עושה הכל, דופקת חזק שמשהו יפתח לך, דוחפת חזק, אולי היא תקועה, מנסה שוב ושוב, בודקת את הצירים, אבל היא לא נפתחת, למרות שאת כל כך רוצה להכנס דרכה." התחושה של התסכול, חוסר ההצלחה, פספוס כשלון.. ומיד עולות הספקות, והמחשבות למה לא מגיעה ההצלחה מתחילות לחלחל לאט לאט: אין לי השכלה, אין לי כסף, הילדים דורשים זמן, ההורים, הבעל, לא קיבלתי חינוך טוב ומשם זה ממשיך לתסכול, פחד וקפאון ולמה בכלל צריך להיות עסק?

אין מה לנבור בעבר, הסתכלי קדימה, וחפשי בתוכך, הכוח והמפתח לפתיחת הדלת נמצא בפנים, העבר לא יקדם אותך קדימה. עזבי כל מה שהיה שם – פשוט צעדי קדימה!

shutterstock_118044601

slemut

 הכוח בא מבפנים המפתח נמצא בתוכנו. הקושי הוא שצריך למצוא את מפתחות. נשים מנתחות את הסיטואציות מכל זווית אפשרית מתוך רצון להיות מושלמות. המכשול היחיד שלנו כנשים  שאנו חושבות יותר מדי. ראי את התמונה כוללת, אל תתמקדי בכל פרט קטן כי אחרת – תעצרי, אם יש סדנא שאת רוצה לעשות קפצי למים, תעשי אותה.החלום שלך להקים עסק – הקימי אותו, את רוצה לפתח מוצר חדש – קדימה! כי הרי עסק שנמצא בתנועה מתמדת ובכל מקרה סביר כל מה שתעשי, אם קיימת את הסדנא הראשונה וקפצת למים, מתוך התנועה את תשפרי אותה שוב ושוב וכך ביינתים תתקדמי וגם נתת המון ערך לנשים שצרכו אותה. לעשות יותר טוב, הכי טוב שאפשר באותו הרגע. אם זה לא מושלם – לא נורא, זה הכי טוב שיש כרגע כדי לצאת לדרך – צאי לדרך.

shechem

מתי בפעם האחרונה טפחת לעצמך על השכם?, עשית התקמת, הצלחת, כל צעד קטן כל כך שיהיה הוא צעד. תני לעצמך טפיחה על השכם, הרבה פעמים אנחנו לא מודות על הישגינו, ההצלחה לא באה ממזל, ההצלחה מגיעה כי עבדנו כדי שזה יקרה, אז אם זה מצליח, עודדי את  עצמך. הזיני עצמך בהצלחה ובעשייה שלך.

אימרי לעצמך: "כל זה בזכותי!". וכשאת לוקחת את ה- YES!, ואומרת עשיתי ועשיתי טוב – טפחי לעצמך על השכם כולנו צריכות עידוד, כל הדברים הטובים הכירו בכך באופן הפנימי. הרבה פעמים אומרים לנו כמה אנחנו טובות אבל אם זה לא יגיע מבפנים זה לא יצליח להקרין החוצה.

photo4

thogh

כמה פעמים שאלת את עצמך "מה היא חושבת עליי?" "אני רוצה שהיא תראה מה עשיתי ותעשה לי לייק בפייסבוק" אחת הבעיות שלנו כנשים, שאנחנו מנסות לרצות אחרים, מעניין אותך מה האחרת חושבת עליך, אך את לא אחראית על מחשבות של אנשים אחרים. עזבי, עשי מה שנכון לך, עם אמונה כנה והיא תוביל אותך למקום שלם ונכון. כל הזמן אנחנו משנות עצמנו לפי מה שאחרים רוצים לראות. אנחנו חושבות מה שאחרים חושבים שאנחנו נהיה וזה מקפיא אותנו.

photo5

מחשבות אלו מייצרות אינן בטחון אלא להיפך, מחשבה זו יוצרת לופ של מחשבות שמקפיאות, וכשקופאים – לא זזים והעסק שלך שאת כל כך אוהבת יקפא יחד עם המחשבה.

מה אכפת לך מה חושבים עלייך, את מרוצה מהמחשבות שלך על ההצלחות שלך, על העשייה שלך, על עצמך? – את מרוצה? זה הכי חשוב.

apoligiz

אל תתנצלי על העשייה שלך על הכישלונות שלך, גברים לא מתנצלים על הטעויות שלהם, זוהי תכונה שכדאי לנו לאמץ. כל פעם, כל הישג, תעשי רשימה של דברים שעשית וקדמו אותך הים, הסתכל עליה בסוף היום ותראי לאיזה הישגים מדהימים הגעת.

risk

השאירי את הפחד מאחור – ותעשי, הפחד יעבור בדרך. כל רגע ביום יום שלנו הוא סיכון, אפילו כשיוצאים מהמיטה ונוסעים ברכב. לכן אל תתני לסיכון לעצור אותך הוא רק צריך לקדם אותך. לכן אם יש לך איזה רעיון, מחשבה, שאת רוצה לקדם, לעשות קחי יוזמה, תעשי! כל מה שאת מרגישה מהבטן שזה יהיה טוב, קחי סיכון ויהיה טוב. דחפי עצמך לקחת סיכון גם כשהוא לא הכי בטוח שיש. 

photo3

help

בקשי עזרה כאר צריך היא הדרך לדעת שיש מי שינווט את ההכיוון להצלחה, מהר יותר, נכון יותר מדוייק יותר. וכך זו התנועה וההתקדמות להצלחה. תשעני אבל אל תלכי אחורה. 

dontgiveup

כמה פעמים הכנסת למגירה תוכנית כי כל הסיבות בעולם כרגע לא מתאימות לקיומה – ואז וויתרת. הגדירי ושמעי לעצמך, החליטי ותעשי! אל תרימי ידיים. אף פעם אין לדעת איזו הצלחה מחכה מעבר לפינה, גם אם יהיו כישלונות, הכשלון – מקדם, מייצר עמידות. גם אם תקבלי ביקורת שלילית – המשיכי קדימה כך ייבנה ביטחון פנימי המחוזק שלך. תכשלי מהר ותקומי מהר וקדימה,  לנוע ביחד איתו כי חבל לבזבז זמן וזה יקר. העולם הוא מהיר. העולם צריך מנהיגות נשית. תשאירו את הספקות מאחור.

photo6

המסר העיקרי אותו רצתה באת' להעביר היה: 

do

DO IT!

אי עשייה היא תוצאה של חוסר ביטחון. תתני לתת לספקות לעצור אותך. כל יום הוא יום טוב, המשיכו לנוע יש כל כך הרבה קשיים בדרך, אז מה?, צעדי בצעדים קטנים, ,בייבי סטפ, הם חשובים, גם איתם מתקדמים, לפעמים נראה שזה לאט – אבל מתקדמים, כאשר הילד לומד ללכת, נופל, קם, נופל, קם, יש לו צעדים מהוססים, והוא עושה זאת לאט – אבל בסוף הוא הולך. גם את תלכי בסוף עם הרעיון החדש, היוזמה והכיוון שאת מובילה.

ואכן ונופלים – אבל זו התמצית. בעשייה – יהיו מכשולים, אבל עם כל מכשול נלמד ונתקדם הלאה.

אז איך מחזקים את הביטחון  העצמי? לא קל להגדיר, תאמני את המחשבה החיובית שלך, היי עצמך. אבל גם תעשי, להגיד לעצמך "אני טובה" זה לא מספיק לכן – גם לעשות.

shutterstock_85291459

מחשבה + עשיה = הצלחה.

הביטחון – זו האמונה שזה משהו של עשיה והתקדמות. אנחנו יודעים מה יכול להיות טוב. כל מה שנרצה נוכל לעשות. אמונה בהצלחה. שלא משנה – כל משימה נצליח.

כישלון – התחלה מחדש.

ביטחון עצמי הוא זה המבדיל בין אלו שעושות לאלו שחושבות.

כשמשהו שלא נוח המסקנה המתבקשת היא: התוכנית חייבת לצאת לפעולה. 

עינת דורון חידדה והוסיפה דרך נוספת להבין שאת בדרך, המקום שבו עוצרים ומרגישים זאת פיזית, מבולבלים, זה המקום שצריך לעשות ולקפוץ קדימה וזה לא משנה מה קורה, פשוט להתקדם ברשימת המטלות. כל התחושות הפיזיות ישתנו ברגע שנתחיל לעשות מטלות מתוך הרשימות. לעשות דבר אחד מתוך הרשימה, וכנראה זה מה שצריך לעשות. וכל הדברים יראו קטנים, התחושות הפיזיות הן עלולות להיות מקום לעצירה, אבל דווקא הן – יהיו הסימן מבחינתך להתקדם, להבין שאת בדרך הנכונה.

ובהברקה של רגע אמרה משפט שאני לוקחת לעצמי –

 HAVE A DOING DAY

אז קדימה – תהיי בעשיה, התחילי בכל יום לעשות משהו.

Print

צרפתי קובץ להורדה אפשר ללחוץ  פה ולהוריד את ה-cover של  HAVE A DOING DAY להעלות  אותו לתמונת הנושא שלך לפייסבוק או להדפיס, לשים לך ביומן או אפילו לתלות לך בלוח ההשראה שלך.

כתבי בתגובות פה למטה, מה הוא הדבר שאותו את לוקחת עצמך מכל ההצעות של באת' –  ועוד היום מיישמת.

והכי חשוב – היי בעשייה!

 טלי.

8 תגובות

 • הגב ספטמבר 13, 2014

  עינת דורון

  אהבתי מאוד את המעשיות בפוסט.תודה טלי !!!
  הכי חשוב הוא להיות בעשייה – זה המסר והוא עובר מצוין
  העשייה היא קסם מהלך
  מפיגה חששות
  מוציאה משיתוק
  מניעה קדימה
  נותנת תחושת שליטה
  וגם אם אנחנו עושות טעויות בדרך- הטעויות הן חומר למידה מצוין
  בהצלחה ענקית לכולן
  "אם לא עושים לא טועים"

  • הגב ספטמבר 13, 2014

   tali

   העשייה היא המפתח,
   ואכן לעיתים היא פשוט משתקת.
   לכן להתעלם מהפחדים, ופשוט לעשות
   ו have e doing day – הוא לגמרי הברקה שלך.. 🙂

 • הגב ספטמבר 13, 2014

  מרים עייש

  תודה. התחזקה אצלי הנקודה של הביטחון העצמי.. ואם אני בין אלה שעושות ולא חושבות אז כנראה שיש לי כבר ביטחון עצמי- רק המחשבה על כך נותנת לי עוד מנת ביטחון 🙂

  • הגב ספטמבר 13, 2014

   tali

   מרים, אני שמחה שהפוסט עזר לך לחזק את החוזקות,
   זה מאוד חשוב ומקדם.
   שיהיה המון בהצלחה!

 • תודה אמירה על פוסט השראתי, תימצת את הטיפים החשובים לכל בעלת עסק, מאוד התחברתי, יחלק מהדברים כבר יישמתי : לא לוותר, לבקש עזרה ולשחרר!

  תודה על הבאנר, אכן משפט מנצח!
  מחכה לפוסט הבא שלך!

  חג שמח!
  רונית

 • אני נפעמת מהמידע שיש באתר וכתלמידה בעסק משלך מטעסעם הרווחה בבית שמש :"עסק משלך"
  -העמותה להעצמה כלכלית לנשים בה אני משתתפת.
  האתר של טלי ממחיש את מה שאנחנו לומדות באופן קריא וברור כל הכבוד

 • כל הכבוד על אתר ברור שעוזר לי כתלמידה בקורס של עסק משלך
  מטעם העמותה להעצמה כלכלית לנשים יבורכו הנשים שמחלקות מידע חינמי בימים אלה שבוע טוב
  אילנהלי

  • הגב מרץ 21, 2015

   tali

   אילנהלי,
   תודה רבה,
   🙂
   שבוע טוב לכולם ולכל נשות העסקים שכל שבוע הוא מאתגר ומהנה כאחד.

השאר תגובה