נשים, עסק, התמודדיות

לפני כמה שנים, החלטתי: "אני פותחת לי סטודיו לעיצוב גרפי," ומלאת אנרגיות רעיונות, מחשבות, תשוקה והתרגשות, יצאתי למשימה. לאחר זמן קצר מאוד, הבנתי שזה לא בדיוק מה שחשבתי, שיש פה הרבה מרכיבים איתם עלי להתמודד בהסתכלות לאחור על תחילת הדרך הבנתי שמה שאז עוד לא היה לי ברור כי חשוב שתהיה מישהיא שתלווה אותי, שתקל עלי את ההתמודדות, איתה אוכל להתייעץ ובעיקר שתמקד אותי פעם אחרי פעם..

שתי נשים ליווי אותי השנה, עינת דורון ומיה לנדאו.

women_3 

לקראת יום האישה הבינלאומי ראיינתי את עינת דורון.

עינת, היא יזמת ברמ"ח עבריה, היא הקימה עסק משגשג בנגב: היא מנחה קבוצות נשים ליזמות עסקית, מלווה, ומייעצת  לנשים בתחום היזמות, לעסק קוראים: נשים יוזמות בנגב, היא אמא לארבעה: בת מתבגרת, ושלושה בנים. סיפור הגעת הילדים של עינת ובן זוגה לחיים, לעולם הוא סיפור מופלא ומרתק שמלמד בראש ובראשונה על יזמות.

(ואני ממליצה למי שלא מכיר להכנס לקישור ולצפות בו….)

מה זאת אומרת להיות יזמת??

– לא לקבל את המציאות כפי שהיא ולפעול לשינוי המציאות.

– להיות בפעולה כל הזמן, לקבל הרבה החלטות ולהבין כי כל החלטה משמעותה גם ויתור.

– וזה מה שעינת עשתה בחייה ומסייעת לנשים להגשים בחייהן.

women_4

אז הנה הראיון שלי עם עינת דורון:

את פועלת רק עם נשים, למה בעצם?

המעבר לנגב היווה הארה עבורי בו הבנתי שקיים צורך אדיר ביצירת פלטפורמות חדשות ליזמות. אחת מהן היא בנושא המגדרי. הרגשתי מחוברת לקידום נשים, היה לי ברור שעד היום לא מספיק מומש הפוטציאל האדיר הטמון בכוחות היצירה הנשיים. כל מי שיסתובב בכל רחבי הנגב מאזור ערד ועד אילת יפגוש נשים מדהימות ומעוררות השראה ואין לזה מספיק ביטוי בעסקים ולי היה ברור שאפשר לנצל כוחות אלו לטובת פיתוח כלכלי נשי.

 

women_2לא ידעתי לאן זה יוביל, אבל כמו שאומרים במדבר, ברגע שהדרך ברורה תגיע למקום הנכון.

כמובן שחשוב לא פחות היא השקעת זמן בפיתוח כושר הייצור שלנו כבעלות עסק כלומר בנו עצמנו: לימודים, כושר גופני, תזונה נכונה, מנוחה ועוד….

 

המלצה שלי: צרי הרגלים קבועים בתוך לוח הזמן שלך. מצאי זמן קבוע לבנייה ועידכון של תוכנית העבודה שלך וזכרי תמיד ללנעוץ זמן ביומן שלך לפעולות מהנות עבורך.

דבר נוסף שקשה מאוד לנשים הוא בקשת עזרה, בעלי עסקים פחות יהססו מלבקש עזרה או להפעיל קשרים חברים ואחרים לטובת העסק שלהן. לנשים קשה יותר לעשות כן, הן מרגישות שסיוע בבנית קשרים או שימוש בקשרין עצמם הוא בבחינת ניצול..

המלצה שלי: הכיני "שמש" על נייר בגדול a3 ציירי עיגול במרכז ובתוכו כיתבי את שם העסק מתחי קווים ממנו החוצה על כל קו כתבי שמות של אנשים שאת מכירה ואפשר לפנות אליהם, ולעניין אותם במוצר שלך.

 

women_1

 באיזו סיטואציות /מצבים את מתמודדות כשאת מלווה בעלות עסקים ובמה הן  שונות מגברים?

הליווי שלי את הנשים הוא רחב ואינו מתמצה רק בליווי עסקי: כשאני מלווה מישהי והיא עוברת שינוי גדול בחייה מחוץ לעסק למשל: גרושין, אי אפשר להשאיר את הקשיים הרגשיים שהיא עוברת בצד במנותק מהעסק. לא ניתן להפריד בין הדברים, אי אפשר להתיחס רק לעניין העסקי.

קושי במיקוד: לנשים קשה להתמקד מתוך רוחב גדול ומגוון של יכולות ותחומים וקשה להן מאוד ולהגיד: "זה העסק שלי, וזו הצורה בה אני פועלת". ופה אני מכוונת אותן.

 

תמיכה מבית: נשים שיש להן רעיון עסקי ואין תמיכה מהבית, ובעבודה שלי הרעיון הוא לתווך בין החלומות של האישה ולתת לה אפשרות שהיא תחבר אותו לעולם שלה, נשים שרוצות להקים עסק ואין להן תמיכה מהבית הסיכויים להצליח נמוכים מאוד. אישה צריכה לדאוג לכך שיש לה תמיכה בבית, מבן הזוג וגם מהילדים, למצוא את הדרך לערב את הילדים והבעל ביצירתיות ובחווית של הקמת העסק לדאוג שהם ירגישו שותפים להצלחה שלה הם ירגישו חלק מזה והיא תרגיש שיש לה מקום שמקבל אותה.

המלצה שלי: ריתמי את משפחה והבעל לעשייה העסקית שלה, שתפי, ספרי הם ירגישו חלק מההצלחה שלך יהיו גאים בך.

 

ומה הכי חשוב בעינייך?

הדבר הכי משמעותי בעיניי הוא: לחיות את החלום, שאלי את עצמך: מה את עושה מעולה? כדי שהעסק ישב על היכולות וזה ייתן את ייחוד. תהיי ממוקדת, מיקוד של הגדרה ברורה של המוצר והשירות, הגדרה של היעד החלום יהיה הדלק שיניע אותך בעשייה העסקית…

אז בואו נחלום את החלום.

 

נהנית מהקריאה? אפשר להשאיר לייק בקופסא.

עם מה את מתמודדת כבעלת עסק? אפשר להגיב אצל עינת ב דף "נשים יוזמות בנגב"

 

  

היה הראשון להגיב